Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa jest silnie działającą substancją powodującą blokowanie połączeń nerwowych pomiędzy płytką nerwową a mięśniem, w związku z tym mięśnie ulegają rozluźnieniu, a zmarszczki rozprostowują się. Wstrzyknięcie odpowiednich, niewielkich dawek preparatu likwiduje zmarszczki mimiczne wywołane przez kurczenie się mięśni twarzy i zapobiega ich powstawaniu w przyszłości (działanie profilaktyczne).

Toksyna botulinowa jest szeroko stosowana w medycynie, m.in. do:

 • usuwania zmarszczek między brwiami (zmarszczki "lwie", gładzizna czoła),
 • usuwania zmarszczek poprzecznych czoła,
 • usuwania zmarszczek wokół oczu (kurze łapki),
 • usuwania zmarszczek okolic: powieki dolnej, ust, na brodzie, szyi.
 • podnoszenia brwi (czasami bez typowej redukcji zmarszczek czoła),
 • likwidowania tzw. "brody czarownicy" i wygładzania bródki,
 • podnoszenia kącików ust,
 • wygładzania szyi i dekoltu.

DLA KOGO?

Botox/Azzalure można stosować u młodych osób jako profilaktykę tworzenia się zmarszczek, czyli działanie w momencie, gdy nie są jeszcze wyraźnie widoczne. Tylko tak można opóźnić ich powstanie. Dotyczy to zwłaszcza osób z żywą, silną mimiką. To obecnie najskuteczniejsza terapia przeciwzmarszczkowa. U osób dojrzałych zastosowanie Botoxu/Azzalure wygładza zmarszczki już istniejące. W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć potrzeba uzupełnienia zabiegu przez wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym. Botulina jest równie skuteczna u mężczyzn jak i u kobiet. W praktyce mężczyźni coraz częściej decydują się na leczenie. Skuteczność w usuwaniu tzw. linii smutku powoduje, że metoda ta jest popularna wśród wielu biznesmenów, ponieważ zapewnia zrelaksowany i wypoczęty wygląd oraz pogodny wyraz twarzy.

PRZEBIEG ZABIEGU:

Zabieg polega na precyzyjnej iniekcji toksyny botulinowej bardzo cienką igłą w okolice twarzy, gdzie występują zmarszczki. Zabieg, ponieważ jest praktycznie bezbolesny, nie wymaga znieczulenia.

EFEKT:

Zmarszczki całkowicie lub częściowo zostają zlikwidowane. Wyraz twarzy staje się łagodniejszy ale jest wciąż naturalny a ogólna mimika zostaje zachowana. Toksyna botulinowa zaczyna działać już po kilku dniach od momentu wstrzyknięcia. Natomiast pełny efekt terapeutyczny jest widoczny dopiero po około 14 dniach. Efekt po zabiegu utrzymuje się do 4 miesięcy. Zależy to od indywidualnych cech organizmu, w tym kondycji skóry:

 • skóra sucha, cienka, pergaminowa - efekty mogą utrzymywać się krócej,
 • skóra o dobrej kondycji, nawilżona i jędrna - efekty mogą utrzymywać się dłużej.

Pacjenci po kuracji botoksem (Azzalurem), a szczególnie w połączeniu z kwasem hialuronowym osiągają dużą satysfakcję ze swojego wyglądu. Zabieg można powtarzać co 6 miesięcy.

POSTEPOWANIE PO ZABIEGU:

 • przez 4-5 godz.unikać wysiłku fizycznego,
 • przez 4-5 godz.unikać masażu i ucisku w miejscach wstrzyknięć,
 • w ciągu 4 godz. po zabiegu nie pochylać głowy do dołu.

PRZECIWWSKAZANIA:

Bezwzględne: zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, nadwrażliwość na składniki preparatu, miejscowe infekcje skóry, ciąża i okres karmienia piersią, stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia: - aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.) - aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina) - D-penicylamina (Cuprenil) - cyklosporyna - linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna względne: - zaburzenia krzepnięcia - stosowanie leków przeciwkrzepliwych

POWTARZANIE ZABIEGÓW:

Zabiegi można powtarzać co kilka miesięcy nie częściej niż co 3 miesiące. Jest to jeden z tych zabiegów do których pacjenci wracają z ochotą, ponieważ daje bardzo szybkie i długotrwałe efekty. Każde kolejne wstrzyknięcie botuliny wydłuża czas utrzymywania się efektów i dlatego kolejne zabiegi mogą byc wykonywane w coraz dłuższych odstępach czasu. W przypadku odstąpienia od powtórzeń zabiegu pacjent odnosi korzyść nawet z pojedynczej sesji. Twarz już po jednokrotnym zabiegu - czyli kilkumiesięcznym okresie działania toksyny botulinowej, wygląda młodziej, jest bardziej wypoczęta. Zmarszczki ulegają spłyceniu. Jest to wynik dodatkowego działania botuliny, polegający na tym, że gdy przez pół roku nie wykonujemy ruchów marszczących czoło czy ruchów odpowiedzialnych za "kurze łapki" skóra odpoczywa, więc po ustaniu działania Botox/Azzalure i tak wygląda lepiej. Inwestujemy w ten sposób w przyszłość dając skórze kilka miesięcy odpoczynku.

Ceny dobierane w zależności od indywidualnego zapotrzebowania na botulinę. Określamy je wspólnie podczas konsultacji, odpowiednio do siły mimiki, stanu zmarszczek oraz oczekiwań pacjenta. Niższą ilość stosujemy u kobiet, zwłaszcza o słabszej mimice i mniej widocznych zmarszczkach. U mężczyzn zazwyczaj podajemy większe wartości. W razie potrzeby lub na życzenie, podczas wizyty kontrolnej możemy stosować dostrzyknięcia.

^